جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

بزرگ بودن لابیاها از جمله مسائلی است که کمتر در خصوص آن صحبت می شود. لابیا مینور (لب های داخلی واژن) می تواند به دلیل زایمان، تغییرات هورمونی، بالا رفتن سن و یا عوامل ژنتیکی دستخوش تغییراتی شود. بزرگ شدن یا هایپرتروفی واژن و نامتقارن شدن لابیاها از جمله این تغییرات می باشد.

این در حالی است که بسیاری از خانم ها از مشکلات ظاهری ناحیه تناسلی خود ناراضی هستند و به دنبال روش هایی از جمله جراحی لابیاپلاستی، برای رفع این مشکل می گردند. اما باید این موضوع را خاطر نشان شویم که بزرگ بودن لابیا، نه تنها می تواند زیبایی ظاهری را برهم بزند، بلکه می تواند زمینه ساز بروز مشکلاتی از قبیل درد و ناراحتی هنگام رابطه جنسی و یا بی اختیاری ادرار شود.

در کل، بزرگ و برجسته بودن لایبا می تواند مشکلات زیر را برای افراد ایجاد کند:

 • احساس ناراحتی و خراشیده شدن
 • احساس ناراحتی هنگام انجام برخی فعالیت ها مانند ورزش و یا رابطه جنسی
 • رطوبت بیش از حد ناحیه تناسلی
 • خجالت کشیدن از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان
 • پایین آمدن اعتماد به نفس

لابیاپلاستی، روش جراحی است که به کاهش اندازه و سایز لابیا مینور کمک می کند. این روش جراحی می تواند تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام شود و  امکان زیباتر شدن ناحیه تناسلی را فراهم می کند، بی آن که خللی در زندگی اجتماعی فرد ایجاد شود.

جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی چه مزایایی را به همراه دارد؟

 • امکان انجام این جراحی با بی حسی موضعی وجود دارد.
 • بخیه ها جاذب هستند و نیازی به کشیدن آن ها نیست.
 • دوره نقاهت این روش بسیار کوتاه است.
 • در طول سپری شدن دوره نقاهت، هیچ گونه تداخلی با زندگی روزانه ایجاد نخواهد شد.

در کل این گونه می توان گفت، لابیاپلاستی راه حلی است دائمی در رفع مشکلات فیزیکی و روانی که  به دلیل وجود بافت اضافی روی لابیا ایجاد می شود.

چه افرادی به عنوان کاندیدای مناسب لابیاپلاستی در نظر گرفته می شوند؟

لب های داخلی واژن که همان لابیا مینور نام دارند، در افراد مختلف، اندازه و فرم های متفاوتی دارند. اما بزرگ و برجسته بودن لابیا، مورد غیر طبیعی در نظر گرفته نمی شود. اما گاهی ممکن است بزرگ بودن لابیا منجر به بروز مشکلات فیزیکی و زیبایی شود.

خانم هایی که به دلیل تغییرات هورمونی، زایمان و یا حتی اثرات طبیعی بالا رفتن سن، پوست و بافت اضافی بر روی لابیاهایشان ظاهر شده است و یا از مشکلاتی از قبیل درد هنگام مقاربت و یا بی اختیاری ادرار رنج می برند، می توانند از مزایای لابیاپلاستی بهره مند شوند.

آیا لابیاپلاستی، نوعی روش جوانسازی محسوب می شود؟

این دو اصطلاح معمولا به جای هم به کار برده می شوند. جوانسازی واژن، درمان غیر جراحی است که می تواند شامل تنگ کردن، رفع بی اختیاری استرسی، کاهش آتروفی واژن و یا بهبود عملکرد دستگاه تناسلی باشد.

لابیاپلاستی، روش جراحی است که شامل کوچک کردن اندازه و تغییر فرم لابیا می باشد.

مشاوره قبل از لابیاپلاستی

بزرگ بودن لابیا مینور، دلیل اصلی مراجعه بیماران برای انجام لابیاپلاستی می باشد. توصیه ما به افرادی که خواهان انجام این روش هستند این است که حتما در جلسات مشاوره شرکت کنند. این جلسات، فرصت خوبی است تا بیمار از طریق پزشک اطلاعات کافی در خصوص جراحی کسب کند.

پزشک نیز به بررسی سوابق پزشکی، سابقه حساسیت و مصرف هر گونه دارو می پردازد. در صورتی که بیمار مبتلا به شرایط خاص پزشکی باشد که بر نتیجه جراحی تاثیر بگذارد، انجام لابیاپلاستی به تعویق خواهد افتاد.

پزشک هم چنین  به معاینه کامل بافت و آناتومی ناحیه تناسلی می پردازد تا این اطمینان حاصل شود که آیا لابیاپلاستی برای بیمار مناسب است یا خیر. پزشک باید دلایل انجام این جراحی را بداند و با خواسته های بیمار خود آشنا شود.

در صورتی که تصمیم به انجام لابیاپلاستی گرفته شود، در خصوص جزئیات روند و مراقبت ها و آمادگی های قبل و بعد نیز صحبت خواهد شد.

از لابیاپلاستی چه انتظاری می توان داشت؟

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، لابیاپلاستی می تواند تحت بی حسی و یا بیهوشی عمومی انجام شود که به آستانه تحمل درد و اولویت های پزشکی بستگی دارد. کل روند جراحی در حدود یک ساعت طول می کشد و بعد از آن، نیازی به بستری شدن نیست و بیمار می تواند به منزل برگردد.

لابیاپلاستی با دو تکنیک انجام می شود. که عبارتند از:

 • تکنیک Trim

در این تکنیک، بافت اضافی در امتداد طولی لابیا مینور برداشته می شود. از جمله مزایای این تکنیک می توان به رفع تیرگی لابیاها نیز اشاره کرد. معمولا به مرور زمان شاهد تیره تر شدن لبه های لابیا خواهیم بود.

این روش، نتایج طبیعی، به همراه دوره نقاهت کوتاه تری را به همراه دارد. بعد از بهبودی، جای اسکاری مشاهده نخواهد شد و از آن جایی که از بخیه های جاذب استفاده می شود، نیازی به کشیدن بخیه ها نمی باشد.

 • تکنیک Wedge

در این تکنیک، برش v شکلی زده می شود و بافت از لابیا مینور برداشته می شود. قسمت های اطراف نیز با بخیه به هم متصل می شوند . به همین خاطر، این روش نتایج طبیعی تری را نسبت به تکنیک Trim دارد آن هم به این دلیل که بعد از جراحی، نامنظمی هایی در لبه های لابیا مشاهده می شود.

اسکارها به خوبی پنهان می شوند و از بخیه های جاذبی استفاده خواهد شد.

بعد از لابیاپلاستی چه مراقبت هایی نیاز است؟

بعد از لابیاپلاستی، ممکن است بیمار کمی احساس ناراحتی و تورم در ناحیه تناسلی داشته باشد. در بیشتر موارد، این علائم موقتی هستند و بعد از گذشت چند روز تا یک هفته برطرف می شوند.

توصیه ما به بیماران این است که اگر می توانند چند روز را در منزل استراحت و از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش به مدت چند هفته خودداری کنند.

برقراری رابطه جنسی به مدت حداقل چهار هفته ممنوع است. چرا که در این بازه زمانی، بافت لابیا در حال فرم گرفتن می باشد.

از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان باید خودداری شود. توجه داشته باشید تا جایی که می توانید نباید فشاری به این ناحیه و بخیه ها وارد شود.

در پایان این که،

خانم هایی که از بزرگ و برجسته بودن ناحیه تناسلی و به خصوص لب های داخلی (لابیا مینور) خود ناراضی هستند و اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و یا آن دسته از خانم هایی که با مشکلاتی از قبیل بی اختیاری ادرار و یا درد و ناراحتی هنگام رابطه جنسی روبرو شده اند، می توانند از مزایای لابیاپلاستی بهره مند شوند.

لابیاپلاستی، روش سرپایی است که نتایح  طبیعی را به همراه دارد. توصیه می شود قبل از تصمیم به انجام جراحی، حتما با پزشک متخصص زنان مشاوره داشته باشید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

Call Now Button