مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

یکی از بزرگترین دغدغه های مادران باردار زمان زایمان شان است و خب با وجود تغییرات بسیار در هورمون ها این نگرانی ها و استرس ها بیشتر و نگران کننده تر به نظر می رسد، خانم جوانی که باردار است و نه ماه شبانه روز به زیباترین لحظه زندگی و تولد کودکش فکر می کند در کنار این حس زیبا دست به گریبان حس ترس، ناراحتی و نگرانی های مانند زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟ زایمان طبیعی یا سزارین؟ مراحل زایمان طبیعی به چه صورت است؟ زایمان طبیعی چیست؟ و … تمامی این سوال ها در اینجا بطور دقیق و مفصل توضیح داده می شود تا مادران عزیز بدون استرس برای لحظه موعود تولد فرزندش روز شماری کنند.

زایمان طبیعی چیست؟

سیستم ساختاری بدن هر زنی بگونه ایی آفریده شده است که قادر به تولد نوزادی باشد و برای این خلق منحصربفرد حتی شرایط لازم را نیز دارد، بطور مثال استخوان های سر جنین انقدری نرم است که بتواند به راحتی در بدن شما قرار بگیرد و خارج بشود این مثال خود به تنهایی کافیست تا شما متوجه بشوید که بدن شما برای زایمان طبیعی و بطور غریزی آماده شده است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

آغاز زایمان طبیعی با چرخش نوزاد و باز شدن گردنه دهانه رحم به اندازه 10 سانت می باشد که ممکن است این مرحله ساعت ها طول بکشد و تا آماده شدن برای تولد جنین ساعاتی سخت و طاقت فرسا را پشت سر بگذارید اما پس از عبور از این مرحله اندکی بعد نوزادتان متولد می شود و شما با خیالی آسوده می توانید کودک تان را در آغوش بکشید، توجه داشته باشید که هرچه محیطی که مادر در آن حضور دارد بی تنش تر و آرام باشد به همان اندازه زایمان راحتری در پیش است و فراموش نکنید که وجود استرس بطورکلی زایمان را در هر مرحله ایی که باشد متوقف و سخت می کند.

نشانه های اولیه زایمان طبیعی

غیر از زایمان سزارین هیچ کسی قادر به مشخص کردن زمان زایمان نمی باشد و برای زایمان طبیعی یه زمان تقریبی در نظر گرفته می شود که پزشک تان به شما اطلاع می دهد و به این معنی نیست که شما قطع به یقین در این بازه زمانی در نظر گرفته شده زایمان می کنید، یک سری نشانه و علائم اولیه در زایمان طبیعی وجود دارد که عبارتند از :

  • خروج ترشحات صورتی رنگ همراه با لکه های خونی از رحم

این ترشحات آغشته به خون که از دهانه رحم خارج می شود همان مخاطی است که از بدن شما در برابر عفونت ها جلوگیری می کند و ممکن است روزها قبل از آغاز شروع دردهای زایمان شما آغاز شود.

  • پایین آمدن برآمدگی شکم و احساس سبکی

با چرخش نوزاد به سمت پایین فشار صد در صدی که به ریه های شما وارد می شده است کم می شود و شما قادر به تنفس راحتر می شوید اما ممکن است با سنگینی در قسمت پایین شکمتان و فشار وارد شده بر مثانه دچار تکرر ادرار شوید و این یکی دیگر از نشانه های آغازین زایمان طبیعی می باشد که ممکن است روزها و یا ساعت ها طول بکشد.

  • پارگی کیسه آب

از رایج ترین اتفاقات حاملگی که به هنگام زایمان در هر زنی رخ می دهد پارگی کیسه آب و خارج شده مایعی از رحم و واژن می باشد، بعد از این اتفاق تا 24 ساعت اغلب خانم ها زایمان می کنند اما اگر باز هم زایمان انجام نشود پزشک مجبور است با روش القای زایمان نوزادتان را به دنیا بیاورد چرا که در غیر این صورت عوارض زایمان کودکتان را اذیت می کند و بدن خودتان را در مواجه با عفونت های گوناگون قرار می دهد.

  • اسهال

اسهال مکرر یکی از نشانه های نزدیکی به موعد زایمانتان می باشد.

  • انقباضات رحمی

انقباض ماهیچه های رحم در زمان نزدیکی به زایمان امری طبیعی می باشد که با دردهای متناوب و منظم همزمان می شود.

مراحل زایمان طبیعی

  • آغاز دردهای زایمان و باز شدن گردنه رحم و واژن
  • باز شدن دهانه رحم و خروج نوزاد
  • بازه زمانی خروج نوزاد تا خروج جفت

مرحله اول : این مرحله شامل دردهای ابتدایی، دردهای فعال و مرحله جابجایی می باشد. از شروع درد های ابتدایی تا آخرین مرحله انتقالی حدود 10 الی 12 ساعت برای زایمان اولی ها و 5 الی 6 ساعت برای مادرانی که زایمان دوم به بعدشان است طول می کشد، باز شدن دهانه رحم در این مرحله حدود یک الی دو انگشت می باشد. مرحله ابتدایی از زمان شروع دردهای شکمی تا باز شدن 4 سانتی متری دهانه رحم می باشد که این مرحله به دلیل آرام طی شدن درهر 2 سانت خیلی کند پیش می رود و معمولا در خانه بمانید بهتر است سپس وارد مرحله ایی می شویم که از 4 سانت به 7 سانتی متر می رسید و شروع مرحله دردهای فعال می باشد و انقباضات بیشتر شده است و دفعات آن نیز افزایش داشته است مثلا در هر 2 دقیقه شما 60 ثانیه درد دارید و علائمی مانند گرمی، خشکی دهان و دردهای کمری دارید که با تغییر وضعیت در حالتتان کمی بهتر می شود. مرحله انتقالی مرحله ایی است که دهانه رحم 8 سانت باز شده است و تا 10 سانت برسد از دردآورترین مراحل است که خوشبختانه کوتاه ترین مرحله نیز به حساب می آید.

در همین لحظه شما احساسی متفاوت از دقایق