دکتر مژده نامداری / بیماری های زنان / نحوه تشخیص پرده بکارت و جراحی ترمیم پارگی آن
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

نحوه تشخیص پرده بکارت و جراحی ترمیم پارگی آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 19 میانگین: 3.2]
اشتراک گذاری

نحوه تشخیص پرده بکارت و جراحی ترمیم پارگی آن

غشاء باریکی که پیرامون دهانه واژن را پوشش می دهد، پرده بکارت یا هایمن نامیده می شود. این پرده دارای اشکال مختلفی بوده و رایج ترین نوع آن را می توان همانند هلال ماه در نظر گرفت که در دختران جوان دیده می شود. اجازه خروج جریان خون از واژن، توسط پرده هلالی داده می شود. اخیراً در سراسر دنیا، پرده بکارت یا دوشیزگی تبدیل به یکی از مسائل مهم شده است و کسب آگاهی در این زمینه می تواند برای هر فردی امری ضروری تلقی گردد. در این مقاله می خواهیم نحوه تشخیص پرده بکارت و جراحی ترمیم پارگی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با دلایل پارگی پرده بکارت

پیش از ازدواج، خیلی از دوشیزگان قصد تعیین نوع پرده بکارت یا اثبات باکره بودن خود را دارند. مواردی نیز سبب از دست رفتن پرده بکارت به صورت ناخواسته می گردد. این پرده می تواند دچار پارگی بدون برقرای رابطه جنسی و علت های متعدد دیگر شود. در زیر به برخی از این دلایل اشاره خواهیم نمود.

1-به کار بردن تامپون

2-ژیمناستیک

3-اسب سواری

قطعاً نباید به دلیل موارد ناخواسته ای که سبب پارگی پرده بکارت شدند، دچار افسردگی شد یا مسئله ازدواج را به خطر انداخت. می توان اقدام به مراجعه به متخصص زنان و زایمان جهت تشخیص پرده بکارت، دلیل پارگی آن و همچنین ترمیم پرده نمود. علاوه بر آن، امکان بروز خونریزی های شدید بعد از نزدیکی، در صورت وجود عارضه هایی از قبیل سرطان دهانه رحم، سرطان رحم، پولیپ دهانه رحم، سوزاک، کلامیدیا، عفونت قارچی واژن، تریکومونیازیس، پولیپ رحم، واژینیت، فیبروم و آندومتریوز وجود دارد.

از کجا بفهمم ارتجاعی هستم ,نی نی سایت چطور تشخیص بدم, پردم سالمه, نی نی سایت تشخیص باکره بودن از روی زانو, تشخيص پارگي بكارت پزشك قانوني, فرق خراش و پارگی ساعت چیست ,تفاوت رنگ خون پريود و بكارت ,ایا مالش باعث پارگی می شود, علائم بعد از پارگي بكارت ارتجاعی,

تشخیص پرده بکارت از نظر ساختار و شکل

پرده بکارت دارای انواع مختلفی بوده که در ادامه بیان می شود:

 • پرده بکارت تیغه ای
 • پرده بکارت مسدود
 • پرده بکارت با سوراخ های ریز

معرفی پرده بکارت تیغه ای:
پرده بکارت دیواره دار یا تیغه ای به صورت غشاء باریکی بوده که سبب تقسیم دهانه واژن به دو قسمت با کمک نوار بافتی که در وسط آن واقع است می گردد. نوجوانان با پرده بکارت تیغه ای به آسانی قادر به قرار دادن تامپون درون واژن و خارج کردن آن نیستند.

سندروم پیش از قاعدگی
بیشتر بدانید

معرفی پرده بکارت مسدود:
امکان تشخیص پرده بکارت مسدود یا فاقد سوراخ از زمان تولد وجود دارد، اگرچه به طور کلی تشخیص آن در دوران نوجوانی صورت می گیرد. با توجه به پوشاندن کامل دهانه واژن توسط پرده بکارت مسدود، امکان خارج شدن خون قاعدگی از واژن وجود ندارد. در نتیجه این پرده سبب برگشت خون به واژن شده و اغلب با ایجاد توده ای درون شکم، کمردرد و شکم درد را در پی دارد.

آشنایی با پرده بکارت با سوراخ های ریز:
این پرده به صورت تقریباً کامل قادر به پوشاندن روی دهانه واژن خانم های جوان می باشد. معمولاً امکان خارج شدن راحت خون قاعدگی، با وجود کوچک بودن این سوراخ ها وجود دارد.

دلایل پاره شدن پرده بکارت و نحوه تشخیص آن

برای دختران، اهمیت پرده بکارت زمانی خودش را نشان می دهد که این پرده دچار پارگی گردد یا سوراخ شود یا به حدی ضخیم باشد که امکان پوشاندن کل دهانه واژن را داشته باشد. احتمال پارگی پرده بکارت هنگام اولین نزدیکی یا به خاطر بکار بردن پیوسته تامپون، ورزش های سنگین، استفاده از اسپکولوم جهت معاینه واژن، تنبیه بدنی، وارد شدن ضربه و آسیب دیدگی یا تجاوز وجود دارد. با اینکه دلیل پارگی پرده بکارت معلوم است، اما سؤال اینجاست که چگونه می توان به تعیین پاره شدن یا نشدن آن پرداخت.

نحوه اثبات باکره بودن

به اعتقاد خیلی ها، دوشیزه بودن را می توان دست نخورده بودن پرده بکارت دانست. ولی همیشه چنین تصوری صحیح نیست. مقاربت را نمی توان تنها دلیل سوراخ شدگی یا پارگی بکارت دانست و برخی مواقع امکان پارگی این پرده پیش از اولین دخول وجود دارد. تنها چندین مورد از فاکتورهایی که سبب پارگی پرده هایمن می شوند عبارتند از: معاینه واژن با اسپکولوم، به کار بردن تامپون و انواع آسیب دیدگی ها. همچنین همه دختران دارای پرده بکارت نیستند. می توان اینگونه گفت که یک نوزاد دختر از هر هزار نوزاد بدون پرده بکارت هستند. آیا باکره ندانستن یک نوزاد دختر یک روزه به علت نداشتن پرده بکارت درست است؟ قطعاً اینگونه نیست.

قطعی ترین روش تنگ کردن واژن
بیشتر بدانید

احتمال عدم پارگی پرده بکارت و عدم خونریزی بعد از مقاربت

جهت اثبات باکره بودن دختران، پرده بکارت نمی تواند معیار مناسب و مطمئنی باشد، چرا که احتمال عدم وجود پرده بکارت در قسمت خارجی اندام تناسلی دختران به شکل مادرزادی وجود دارد. علاوه بر آن، امکان رخ ندادن خونریزی بعد از اولین رابطه جنسی نیز هست. همچنین احتمال عدم پارگی پرده بکارت بعد از مقاربت نیز وجود دارد. از این رو، نمی توان جهت اثبات دوشیزگی، سالم نبودن پرده بکارت را علت محکمی دانست.

نحوه تشخیص پرده بکارت سالم

نحوه تشخیص پارگی پرده بکارت سالم کار ساده ای است و نیازی به مراجعه به متخصص زنان و زایمان نمی باشد. شما می توانید به منظور بررسی و تشخیص پرده بکارت سالم مراحل زیر را طی نمایید:

1- ابتدا اقدام به شستشوی دست خود با آب و صابون نموده و از دستکش در صورت نیاز استفاده کنید. همچنین کمی انگشت خود را چرب نمایید.

2- بر روی یک صندلی بنشینید و در حالی که آینه در دستتان است، پاهایتان را باز کنید. آینه را در مقابل واژن خود قرار دهید که دید کامل وجود داشته باشد. شما می توانید برای دید مناسب، زاویه آینه را با توجه به موقعیت خود تنظیم نمایید. در این مرحله، با انگشتان میانی و اشاره لب ‌های واژن را باز کنید تا دهانه باز شده رحم قابل دیدن باشد و شما بتوانید داخل آن را تماشا کنید.

3- پس از اینکه لب های واژن را باز نمودید، پرده بکارت به خوبی دیده می شود. این پرده که بر روی قسمت پایینی دهانه رحم قرار دارد، معمولا بافت ظریفی دارد و هلالی شکل است. ناگفته نماند که پرده بکارت در همه دختران به یک شکل و اندازه نیست.

4- در صورتی که موفق نشدید به این صورت پرده بکارت را ببینید، باید انگشت میانی را خیلی آرام وارد دهانه رحم کنید تا بتوانید آن را لمس نمایید. اگر تقریبا تا دو بند انگشت داخل رحم فرو کردید و هیچ دردی حس نشد و به راحتی انگشت خود را حرکت دادید، یعنی پرده بکارت پاره شده است.

از بین بردن جای زخم یا اسکارهای عمل جراحی
بیشتر بدانید

5- دست‌ هایتان را بعد از بررسی و تشخیص پرده بکارت پاره یا سالم حتما بشویید.

6- پزشکان نیز جهت بررسی پارگی پرده بکارت، از تست دو انگشت و یا تست باکرگی بهره می گیرند.

بازسازی و یا ترمیم پرده بکارت

در واقع ترمیم پرده بکارت با روش‌ هایمنوپلاستی صورت می پذیرد. باید بدانید که بازسازی پرده بکارت و یا همان حلقه هایمن با انواع روش ‌های جراحی انجام می گیرد. شاید شما هم شنیده باشید که در بعضی فرهنگ ها ختنه زنان یک رسم محسوب می شود. ولی در فرهنگ ما، ترمیم پرده بکارت جزء رسوم نمی باشد و فقط برای رفع مشکل صورت می‌ گیرد.

طبق عقاید خاص هر جامعه، پاره شدن پرده بکارت، نشان از زنی بارور است نه یک دوشیزه. همانطور که می دانید، در بسیاری از جوامع پاره بودن پرده بکارت دختران بسیار ناخوشایند تلقی می گردد.

جهت دریافت مشاوره و یا اخذنوبت از مطب دکتر مژده نامداری، متخصص زنان در تهران از طریق شماره‌های زیر پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

02122884654 09374053325


صفحه اینستاگرام دکتر مژده نامداری

معرفی روش ‌هایی جهت ترمیم پرده بکارت

 • روش الوپلنت

معمولا از یک نوع ماده زیستی در این روش بهره می گیرند. در حقیقت روش الوپلنت یک راه موقتی می باشد که کمی قبل از ازدواج صورت می پذیرد.

 • روش ترمیم ساده

در این روش که تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد، باقیمانده های پرده تا حدی به یکدیگر نزدیک می شوند و شکاف را می دوزند تا پارگی محو گردد.

 • واژینوپلاستی

این روش که یک جراحی مهم به حساب می آید، عمل تنگ کردن واژن است که در طی آن داخل غشاء واژن یک برش ایجاد می نمایند و دو طرف واژن دوخته می ‌شود. معمولا این روش مدت زمان طولانی پیش از ازدواج باید انجام گیرد تا به خوبی التیام یابد. این عمل به صورت سرپایی و تحت دریافت آرام ‌بخش درون وریدی صورت می پذیرد و حدود دو ساعت به طول می‌ انجامد. بیمار 24 ساعت بعد می ‌تواند به فعالیت های روزانه خود بپردازد. بخیه ‌ها نیز از نوع جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند.

تنگ کردن واژن: نحوه سفت کردن دیواره های واژن
بیشتر بدانید

نکات اساسی قبل از ترمیم پرده بکارت

سعی کنید قبل از اقدام به ترمیم پرده بکارت، ابتدا به تشخیص پرده بکارت به صورت دقیق بپردازید و یک جلسه مشاوره با جراح زیبایی زنان داشته باشید تا انواع  روش ‌های ترمیم پرده بکارت را به شما ارائه نماید و کمک کند تا موثر ترین روش را برگزینید. پس از انتخاب بهترین روش، معاینه بالینی انجام می گیرد.

نحوه عمل ترمیم پرده بکارت

در ابتدا متقاضی را بیهوش می کنند و یا بی حسی موضعی اعمال می نمایند تا بیمار در طول عمل دردی را حس نکند. بعد از آماده شدن بیمار، جراح اقدام به عمل ترمیم پرده بکارت توسط لیزر می نماید.

نکات اساسی بعد از ترمیم پرده بکارت

به طور کلی جهت ترمیم پرده بکارت نیاز نیست که بیمار حتی یک شب در بیمارستان بماند. زیرا این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. فقط مدت زمانی را که بیمار بعد از عمل باید تحت نظارت باشد، با توجه به شرایط او مشخص می گردد. ولی این زمان حداکثر دو ساعت می باشد.

بهبودی نیز پس از عمل بر اساس وضعیت بیمار ممکن است از چند روز تا چند هفته به طول انجامد. بیشتر خانم ها می توانند خیلی زود به فعالیت های خود بپردازند . ولی برای شروع رابطه جنسی باید با متخصص مشورت کنند.

در آخر ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که پرده بکارت بعد از جراحی و التیام یافتن، دوباره مانند قبل عمل می کند. یعنی پس از نزدیکی دچار پارگی می گردد و خون نیز خارج می شود. یکی از مزایای تشخیص پرده بکارت و ترمیم آن، نزدیک شدن دیواره های واژن به یکدیگر و تنگ تر شدن واژن می باشد.

اشتراک گذاری
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 19 میانگین: 3.2]
دکتر مژده نامداری

دکتر مژده نامداری

متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر مژده نامداری جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در تهران، فارغ التحصيل از رشته پزشكي عمومي سال ١٣٨٦، فارغ التحصيل از رشته تخصصي جراحي زنان  و زايمان سال ١٣٩٤ و دارای سابقه فعاليت به عنوان هيات علمي دانشگاه و نیز دارای 4 سال سابقه ی جراحي در شهرهاي پر جمعيت  استان  خوزستان و در پایان گذراندن دوره هاي مختلف تكميلي طب زنان با تمركز بر جراحي هاي زيبايي زنان، با تکنیک های به روز و دانش بالا، به فعالیت های پزشکی مشغول بوده و آماده ی ارائه خدمات درمانی به بانوان می باشد.

جهت دریافت مشاوره و یا اخذنوبت از مطب دکتر مژده نامداری، متخصص زنان در تهران از طریق شماره‌های زیر پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

(شماره تماس مطب -> 02122884654) (فقط واتساپ -> 09374053325)


اینستاگرام دکتر نامداریواتساپ دکتر نامداری

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ با دکتر مژده نامداری

سوالات شما در اسرع وقت توسط دکتر و یا مشاورین کلینیک پاسخ داده می شود.

6 دیدگاه ها
 1. زهرا میرزایی

  بعد شنیدم پرده پاره بشه شکل بر اساس نوع پرده پاره میشه یعنی پارگی ها متفاوت میشه بهم بگین انواع پارگی ها چه جوریه؟

  پاسخ
 2. ش

  مبلغ ترمیم پرده بکارت چقدره؟

  پاسخ
  • مشاور کلینیک

   جهت دریافت مشاوره و بررسی با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

   02122884654 09374053325

   پاسخ
 3. شراره ط****ی

  آیا بعد از پارگی پرده بکارت میتوان تشخیص داد که نوع پرده چی بود؟

  پاسخ
  • مشاور کلینیک

   تشخیص نوع پرده بکارت پس از پارگی امکان پذیر نیست .

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مطب